Canto

„Zawsze byłem zafascynowany klasyczną formą inskrypcji kapitały rzymskiej” przyznaje Richard Lipton. „Wewnętrzny ryt oraz zewnętrzny kształt znaku odzwierciedlają precyzję operowania narzędziami którymi je stworzono, dzięki temu osiągnięto niemal idealną równowagę.”
Pomysł na stworzenie rodziny kroju Canto wynika częściowo z nowatorskiej analizy Ojca E. M. Caticha, który badał pochodzenie i budowę znaków szeryfowych. Stanowi ona bezsprzeczne potwierdzenie dla teorii, że monumentalne rzymskie napisy (jak na przykład Kolumna Trajana) zostały namalowane płaskim pędzlem na kamieniu przez kaligrafa, jako model dla kamieniarza do wykucia. Również to, że szeryfy, struktura i kontrast rzymskiej kapitały kwadratowej wywodzą się z pisma stworzonego pędzlem.

Lipton, zainspirowany koncepcją takiego sposobu konstruowania znaków, zaczął od śledzenia etapów ich tworzenia – najpierw przygotowawcze ślady pędzla, a następnie ostre, ale nieformalne obrysowania piórem, i wreszcie kończąc na uporządkowanej, strukturalnie sformalizowanej formie liter. Rezultatem jest rodzina kroju Canto, pełna monumentalnej elegancji, choć z dużą dozą ekspresji.
Stworzenie kroju Canto okazało się przedsięwzięciem bezprecedensowym ponieważ autor oprócz podstawowego zestawu znaków przygotował idealnie dopasowane warianty kapitalikowe, warianty cyfr proporcjonalnych i nautycznych oraz szeroki wachlarz znaków alternatywnych, wariantów stylistycznych i kaligraficznych. Dodatkowo Canto został wzbogacony przez Liptona o warianty z symulacją wytłoczeń wykonanych odręcznie, na podstawie jego wiedzy, wyczucia stylu oraz doświadczenia kaligraficznego. Pełna wszechstronność Canto dąży do spełnienia naszych współczesnych potrzeb typograficznych.

Przywołując pewien majestat, ponadczasowość i naturalność, Canto osiąga doskonałą równowagę, którą Lipton odnalazł w jego inspirującym rzymskim pochodzeniu.

Rodzina kroju Canto zawiera 8 odmian:

  • Roman,
  • Pen,
  • Brush,
  • Brush Open,
  • Bold,
  • Pen Bold,
  • Brush Bold,
  • Brush Open Bold.

Krój Canto dostępny jest w formacie OpenType oferując wiele funkcji zecerskich, jak na przykład wersje proporcjonalne i nautyczne cyfr, kapitaliki oraz alternatywne warianty kaligraficzne i stylistyczne.